11/12/2018.

У ПРИЈЕДОРСКИМ ШКОЛАМА ЗА 12 ГОДИНА 3.237 УЧЕНИКА МАЊЕ

Наредне године ресорно градско одјељење ће предложити и документ, четверогодишњу стратегију образовања Града Приједора како би се овај проблем ријешио. Од 2006. године до данас у 12 основних и шест средњих школа с подручја Приједора има мање 3.237 ученика, што је у простој рачуници скоро 130 одјељења. У информацији која се нашла и пред одборницима градског парламента наведено је да је број ученика у основним школама мањи за 2.051, а у средњим 1.186. Као основни фактори који су Приједор увели у поље неповољне демографске структуре наведени су дугогодишња економска криза, пад наталитета, миграција становништва, незапосленост младих… – Овај проблем у БиХ није, нажалост, заобишао ни Приједор, мада у овој школској години, у односу на прошлу, биљежимо благи пораст ученика, за 30 у основним и 50 у средњим школама – каже Моња Касаловић, начелница градског Одјељења за друштвене дјелатности. Од наредне године ово одјељење ће предложити и документ, четверогодишњу стратегију образовања Града Приједора, која ће, јер се, према ријечима Касаловић, ово не рјешава на локалном нивоу, бити усаглашена с истим републичким документом. Стевица Џогазовић, директор ОШ „Доситеј Обрадовић“, каже да подручно одјељење ове школе у Зецовима код Приједора тренутно има само девет ученика од првог до петог разреда. Учи их један учитељ. Ученици одлазе у иностранство с родитељима, али, према његовим ријечима, одлазе и наставници, професори, па чак и кућни мајстори… – Професорица њемачког из Санског Моста која је предавала у школи на Хамбаринама узела је неплаћено и отишла у Енглеску, кућни мајстор за Њемачку, напустила нас је и професорица демократије и учитељица која је радила у Ризвановићима, а посао добила у вртићу у Њемачкој – каже Џогазовић и додаје да већ има неколико најава наставника који планирају отићи у овој години. Слично је и у средњим школама, мада Валентина Совиљ, предсједница Актива директора средњих школа за регију Приједор, наводи да је у мањим срединама попут Новог Града и Козарске Дубице проблем исељавања присутан најмање неколико година. – У Приједору је ова општа појава видљива посљедње двије године – каже Совиљ и упозорава да би с мањим бројем ученика без посла могао остати и један број просвјетних радника. У школској 2017./2018. години број ученика је мањи за 385. И то у основним школама за 167, а у средњим за 218 ученика, наведено је у извјештају Одјељења за друштвене дјелатности.

М.Ковачевић/prijedor24h.net