14/2/2019.

ПРОБЛЕМИ СА ШКОЛСКИМ ПАРКИНГОМ СЕ НАСТАВЉАЈУ

Проблеми који су везани за службени паркинг ЈУ Гимназија „Свети Сава” нису од јуче, наиме, они трају већ годинама. Вратићемо се неких петнаестак година у прошлост када је Градска управа (тада Општинска управа) одлучила да на земљишту које је укњижено и припада приједорској Гимназији направи паркинг који се наплаћује грађанима. Ради се о паркинг мјестима која се налазе одмах уз кошаркашко игралиште испред Гимназије. Гимназији на коришћење је остао уски појас дворишта између игралишта и зграде Гимназије. Тада није уједно и одређено мјесто за службени паркинг на којем би аутомобиле паркирали и запослени у ЈУ Гимназија „Свети Сава”. Такво стање било је годинама и радници Гимназије су били присиљени да се на „дивље” паркирају у уском дијелу дворишта школе. Међутим, и то се претворило у проблем јер су грађани примјетили да тај дио паркинга, односно дворишта, није категорисан те су се почели масовно ту паркирати. Дакле, дошли смо у ситуацију да запослени у ЈУ Гимназија „Свети Сава” практично немају гдје да паркирају своја возила када дођу на посао јер је паркинг био препун возила наших суграђана. Једини избор је био да плаћају паркинг око игралишта уколико има мјеста, што је само по себи апсурд. Коначно након неколико година негодовања запослених радника Гимназије, Градска управа Града Приједора је 2013. године наложила надлежнима да се званично постави табла и обиљежи паркинг зона која би служила само запосленим у ЈУ Гимназија „Свети Сава”. Међутим, шта се дешава касније? Грађани, поготово гости два угоститељска објекта која се налазе прекопута школске зграде, настављају и даље да паркирају у школско двориште и поред знака „Забрањен паркинг, осим за раднике Гимназије”. Градски „Паркинг сервис” то толерише годинама, и готово да не санкционише непрописно паркиране возаче. Врло често се деси да професори који долазе на посао у међу смјену немају гдје да паркирају своја возила јер је паркинг буквално препун, што свједоче и данашње слике које се налазе у прилогу. И поред скоро свакодневних позива радника школе упућених „Паркинг сервисуˮ ситуација остаје непромијењена годинама. Радници „Паркинг сервиса”се појаве, прођу, провозају се у круг школским двориштем, никог не санкционишу иако у сваком тренутку скоро пола аутомобила у дворишту не припада радницима школе. Питамо се зашто? На то питање ћемо вјероватно морати потражити одговор у некој од других надлежних институција, јер ситуација у вези са школским паркингом је постала неиздржљива и нешто се мора предузети у нарем периоду по том питању. Остаје да се види да ли се закон и законски прописи по старом добром рецепту проводе селективно, или је закон исти за све, па би тако требало бити и у случају школског паркинга Гимназије „Свети Сава”Приједор.

Службени паркинг испред Гимназије 14.2.2019.године.