22/10/2018.

ЕКСКУРЗИЈА ТРЕЋИХ РАЗРЕДА У НОВИ САД

Викенд који је иза нас у приједорској Гимназији обиљежен је екскурзијама у Нови Сад и Тренто (Италија). У овом тескту пропратићемо екскурзију у Нови Сад док ћемо о Тренту писати у некој од наредних вијести. У петак 19.10., у јутарњим часовима ученици трећих разреда заједно са својим разредницима кренули су пут Новог Сада. План екскурзије, који је у потпуности реализован, је подразумјевао да ученици на овом путовању поред прелијепог града Новог Сада посјете и многа друга значајна и занимљива мјеста. Једна од њих је свакако и Фрушка Гора гдје је посјећен манастир Крушедол, затим Сремски Карловци у којима је посјећена чувена Карловачка гимназија која је одушевила приједорске гимназијалце. Потом су обишли Саборну цркву и Стражилово укључујући гроб великог српског пјесника Бранка Радичевића. Наредни дан организован је обилазак центра Новог Сада који је очарао ученике својом љепотом и величином. Обишли су Трг слободе, Јеврејска улица са синагогом, Змај Јовина улица, Матица српска и Библиотека Матице српске, Дунавска улица и Дунавски парк, Музеј Фантази итд. Поред тога ученици су посјетили Петроварадин који има предиван поглед на град, а затим су посјетили и планетаријум. Навече су ученици имали прилику да се одушеве оперетом „Чаробна фрула“ у Српском народном позоришту, а послије тога су могли и упознати град ноћу. Сљедећег дана у јутарњим часовима ученици су кренули назад ка Приједору. Успут су посјетили манастир Хопово. У Бијељини су направили паузу и посјетити чаробно Етно село Станишић. На крају, као и сваког октобра, гимназијалци су провели прелијеп викенд у Републици Србији који је имао стручно-едукативни карактер. Путовање је протекло без икаквих проблема и свакако ће остати у лијепом сјећању ученицима и професорима приједорске Гимназије.