11/9/2019.

МАТУРСКА ЕКСКУРЗИЈА У ГРЧКУ (30.8.-7.9.2019.)

Још једна генерација матураната приједорске Гимназије боравила је у Грчкој на матурској екскурзији. Ово предивно путовање, које сваки гимназијалац нестрпљиво очекује скоро још од уписа у први разред, почело је у петак, 30.8.2019. године. Поред разредника, Сање Бабић, Татјане Ђурагић и Мирослава Бабића, са матурантима су такође путовали и директор школе Вељко Јањетовић, педагог Бојана Вученовић и школски психолог Миланка Прпош. Планом екскурзије, као што је и до сада био случај, ученици су се први дан запутили у Паралију, гдје су и преноћили. Након предаха у Паралији ученици и професори су сљедећи дан кренули ка Лутракију и успут су посјетили манастире Метеоре који се налазе у близини грчког града Каламбаке, у западној Тесалији. Манастири су веома познати по свом несвакидашњем положају на стијенама-стубовима и сматрају се највриједнијом скупином манастира у Грчкој послије Свете горе. Метеори су и на списку културне баштине УНЕСКО. У Лутраки ученици стижу у вечерњим часовима. Следећи дан посјетили су Коринтски канал. Он раздваја полуострво Пелопонез од грчког копна и на тај начин га технички чини острвом. Потом су посјетили Епидаурус. Епидаурус је древно археолошко налазиште, познато је по отвореном позоришту са изванредном акустиком. Некада је ту било светилиште античког бога Асклепија и чувено античко љечилиште. Наредни дан био је резервисан за посјету главном граду Грчке, Атини. Ученици су посјетили Акропољ и Национални археолошки музеј. Акропољ дословце значи „град на брду“. Рани насељеници су, ради одбране, бирали узвишено земљиште, најчешће брдо са стрмим странама, и та рана утврђења су у многим дијеловима свјета постала средиште великих градова који су се развијали у подножју. Најпознатији примјер акропоља је атински Акропољ, који је, због историјских асоцијација и познатих грађевина које су на њему саграђене, општепознат само као „Акропољ“. На Акропољу се налази Партенон. Партенон је храм посвећен грчкој богињи Атини, заштитници града Атине, изграђен у 5. вијеку п. н. е. на Акропољу. То је најзначајнија сачувана грађевина класичног стила, која се сматра врхунцем развоја дорског стила. Његове декоративне скулптуре убрајају се у најважнија дјела старогрчке умјетности. Партенон се сматра трајним симболом античке Грчке и атинске демократије, и спада у највеће свјетске културне споменике. Седмог дана у 8 часова кренуло се пут Паралије. Успут је слиједила посјетила Делфима и манастиру Свете Петке. Делфи је археолошко налазиште и савремени град у Грчкој. У античка времена био је пребивалиште Делфске Сибиле, пророчице посвећене богу Аполону. Делфи су поштовани широм грчког свијета као мјесто камена, центра свјета. У унутрашњости или срцу храма делфског Аполона горио је (вјечни пламен). Послије битке код Платеје, грчки градови су угасили своје ватре и донијели су нову ватру из срца Грчке, Делфа. Осмог дана ученици су кренули пут Приједора. Успут су посјетили Солун и српско војничко гробље „Зејтинлик” а затим Вергину. Град Вергина је постао свјетски познат када је 8. новембра 1977. године, грчки археолог Манолис Андроникос ископао гробнице македонских краљева, укључијући и гробинцу Филипа II Макодонског, оца Александра Великог. Управа школе, заједно са професорима је задовољна чињеницом да је туристичка агенција „Компас” из Бањалуке, са којом Гимназија сарађује већ неколико година, испоштовала све што је предвиђено и договорено. На крају, ово предивно путовање свакако остаје у једном дугом и лијепом сјећању ученика, професора и свију оних који су били дио ове прелијепе екскурзије.