27/3/2019.

ЕКСКУРЗИЈА ПРВИХ И ДРУГИХ РАЗРЕДА У БЕОГРАД И НОВИ САД

Протекли викенд ученици првих и других разреда провели су на екскурзији у Београду и Новом Саду. Екскузију је организовала Туристичка агенција „Marcello”-Хотел Приједор. Одјељења првих и других разреда путовали су са својим одјељењским старјешинама Иваном Мудринић, Ведраном Кнежевић, Сашом Комшићем, Младеном Карајицом и замјенским разредником Мирославом Ковачевићем. Аутобуси су пут Београда кренули у два часа иза поноћи испред зграде гимназије. У раним јутарњим часовима три аутобуса стигла су у Београд гдје је услиједило панорамско разгледање. Затим по плану је била посјета Храму Светог Саве на Врачару и Музеју Николе Тесле који се налази недалеко од храма. Гимназијалци су били одушевљени највећим православним храмом на Балкану. Ништа мање одушевљење није слиједило у Музеју Николе Тесле гдје су ученици имали прилику да погледају документарни филм о Теслином животу, да буду дио експеримената које су кустоси проводили те да погледају и усликају богату збирку оригиналних Теслиних експоната. Након тога упутили смо се ка центру Београда, тачније ка Кнез Михајловој улици. Потом смо прошетали Калемегданом гдје нам је водич причао о историји овог импозантног утврђења. Одмах поред Калемегдана налази се и Београдски зоолошки врт, који смо такође посјетили. У београдском зоолошком врту тренутно живи 190 животињских врста и око 1.800 јединки. Од тога највише врста чине птице, нешто мање сисари, а затим гмизавци, неколико врста зглавкара и јато пирана. У Врту живе домаће животиње, али и много угрожених врста. Бео зоо врт посједује и велику колекцију бијелих животиња. Албино нандуи, Бенетови валабији, бенгалски тигрови, фазани, паунови су ријетка појава у дивљини, али Бео зоо врт поседује ове животиње. Посебан понос бео зоо врта је и највећи чопор бијелих лавова на свијету. Након зоо врта, ученици и професори су се упутили пут хотела „Славија” гдје их је чекао смјештај и преноћиште. Сљедећи дан, након доручка, кренули смо пут Новог Сада. Успут смо посјетили Музеј ваздухопловства у Сурчину а затим Сремске Карловце. У Сремским Карловцима смо обишли Саборну цркву Светог Николе и чувену Карловачку гимназију која је одушевила приједорске гимназијалце. У поподневним часовима стижемо у хотел „Стари кровови”. Након вечере услиједила је шетња по граду и одлазак у дискотеку у којој су били само гимназијалци са професорима. Сљедећег дана, у недјељу, у поподневним сатима кренули смо пут Приједора. Успут је било планирано да се посјете Фрушкогорки манастири али због одређених непланираних догађаја који су довели до кашњења у поласку, посјета је одгођена и наставили смо пут ка Приједору. На крају можемо рећи да је ова екскурзија која је била стручно-едукативног карактера заправо једно лијепо искуство, како за професоре тако и за ученике, које ће свакако остати у лијепом сјећању многима од нас.