26/1/2019.

ПРОФЕСОР САША КОМШИЋ ДОБИТНИК „СВЕТОСАВСКЕ ПОВЕЉЕ”

Најуспјешнијим просвјетним радницима града Приједора у школској 2018/2019. години додијељене су Светосавске повеље на традиционалној Светосавској академији која је вечерас одржана у Позоришту Приједор. За постигнуте резултате у средњошколском образовању „Светосавском повељомˮ награђен је Саша Комшић, професор физике у нашој школи. Такође, највиша признања за допринос и резултате постигнуте у образовно-васпитном раду добили су наставник разредне наставе дефектолог у Јавној установи “Центар Сунце” Стеван Шеатовић и наставник ликовне културе у Основној школи “Бранко Ћопић” Александар Мугоша. “Светосавске повеље” и новчане награде добитницима је уручио градоначелник Миленко Ђаковић који је отварајући ове Светосавску академију истакао да нам је својим животом и дјелом Свети Сава оставио у аманет многе вриједности и путоказ куда треба ићи. “Његова дубока вјера и продуховљеност, али и мудрост и борбеност, кад затреба, врлине су које неријетко недостају његовом народу. Када се одмакне од Светосавља, српски народ поклекне, изгуби се и залута неком од стрампутица. Тада је слаб и немоћан и други му одређује судбину” рекао је Ђаковић. Умјетнички дио академије носио је назив “Живи златни кругови” у којем је по први пут Свети Сава представљен кроз средњевјековно сликарство, кроз фреске и иконе. Поезију о просвјетитељу казивали су глумци Позоришта Приједор Мирела Предојевић, Татјана Бињаш Батоз, Деан Батоз и Срђан Књегињић. У музичком дијелу програма учествовала је оперска пјевачица из Новог Сада Зорица Белић и хор “Вила” из Приједора. Овогодишњу Светосавску академију организовала је Градска управа Приједор, а традиција светосавских духовних и свјетовних свечаности у Приједору, са прекидима, датира од 1891. године.

М.Ковачевић/РТП